JISMONIY MADANIYAT NAZARIYASI VA METODIKASI KAFEDRASI

Kafedra mudiri: pedagogika fanlar nomzodi,

Sultonov Shukurulla Umirpо‘latovich

Telefon: (+99891) 222-82-74

Elektron manzili: sultonov–sh@umail.uz   

 

Kafedra haqida 

Kafedra 1971 yilda tashkil etilgan. 2011 yildan «Jismoniy madaniyat nazariyasi» deb yuritildi va 2014 yildan 2015-yilgacha “Jismoniy tarbiya va sport” kafedrasi deb nomlangan. 2015-yildan “Jismoniy madaniyat nazariyasi va metodikasi” kafedrasi deb yuritilmoqda. 

Kafedrada 1 nafar dotsent, 1 nafar fan nomzodi 9 katta o’qituvchi va 12 nafar assistent o’qituvchi faoliyat olib bormoqda. Ilmiy salohiyat – 9%. 

Kafedra O’z.MU, O’z.DJTI, SamDU TerDU, BuxDU Toshkent pedagogika instituti bilan ilmiy, ilmiy - uslubiy sohalarda hamkorlik aloqalari o’rnatgan. 

Bugungi kunda kafedradan ko‘plab sportchilar, shu jumladan, karate bo‘yicha jahon kubogi sovrindori bir necha bor Osiyo chempioni Sofiya Kaspulatova, Nail Kaspulatov, karate bo‘yicha Osiyo va xalqaro turnirlar g‘olibi Murodullayev Dilshod, kurash bo‘yicha ikki karra jahon chempioni Bahrom Avazov, bir necha bor Osiyo chempionlari, Jahon birinchiligi ishtirokchilari, Abduraximova Dilafruz, Donayeva Dinara, Eshtemirova Soxibalar, Dzyu-do kurashi bo‘yicha Atlanta olimpiada ishtirokchisi Alisher Muxtorov, Dzyudo bo‘yicha jaxon kubogi ishtirokchisi, gran-pri sovrindori Soyib Qurbonov, O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari Farmonov Mirzoxid, Norqobilov Ulug'bek, taekvando bo‘yicha O‘zbekiston chempioni Abdurahmonova Feruzabonu,  O‘zbekiston terma jamoasi, va nasaf futbol klubi a’zosi Eldor Suyunov, Nasaf futbol klubi a’zosi A’zamov Sherzod, To‘rayev Kenja, Filiposyan Artyom Bunyodkor futbol klubi a’zosi, “Shurtan” FK dan Berdiyev Aktam, Qodirqulov Botir, Dzyu-do kurashi bo‘yicha Saidov Rustam, Muxriddin Bo`tayev, Osiyo chempioni Dilfuza Temirova, Og‘ir atletika bo‘yicha Buriyeva Zilola O‘zbekiston chempionlari taxsil olmoqdalar. 

Buxoro shaxrida bo‘lib o‘tgan - “Universiada-2013” musobaqasida kafedrada tahsil olayotgan talabalar bir qator sport turlari bo‘yicha sovrinli o‘rinlarni egallashdi. Jumladan, Dzyu-do bo‘yicha Bo`tayev Muxriddin va Saidov Rustam hamda, milliy kurash bo’yicha Abrayev Davlatlar oltin medal sohibi bo’ldilar.

Kafedrada tayyorlanayotgan ta’lim yo’nalishlari va mutaxassisliklar: 

  • 5112000-«Jismoniy tarbiya va sport».
  • 5112000-«Jismoniy tarbiya va sport».(xotin-qizlar sporti) 

Kafedrada o'qitiladigan fanlar: 

Bakalavriat     

  • Jismoniy madaniyat tarixi vaboshqarish.
  • Gimnastika va uni o‘qitish metodikasi.
  • Jismoniy mashqlari biomexanikasi.
  • Sport inshoatlari.
  • Jismoniy madaniyat nazariyasi.
  • O‘z-o‘zini boshqaruv tashkilotlarida jismoniy madaniyatni tashkil etish.
  • Sport mahoratini oshirish nazariyasi va metodikasi.
  • Sport turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazish va hakamlik qilish
  • Sport o‘yinlari va harakatli o‘yinlar uni o‘qitish metodikasi
  • Yengil atletika va uni o‘qitish metodikasi
  • Turizm va uni o‘qitish metodikasi
  • Milliy kurash turlari va qo‘l jangi
  • Jismoniy madaniyatni o‘qitishda innovatsion pedagogik texnologiyalar
  • Suzish va uni o‘qitish metodikasi
  • Maktabgacha va boshlang‘ich ta’limda sport turlari
  • Milliy harakatli o‘yinlar 

Kafedra professor - o'qituvchilari tarkibi: 

  • Salaydinov Botir Meyliyevich– k.o’qit., kafedera mudiri.
  • Vardiashvili Iso Rasulovich – pfn., dotsent.
  • Boymurodov.Ismatilla Xasanovich – pfn, katta o’qituvchi .
  • Bobomurodov Feruz Ismoiljonovich – katta o’qituvchi.
  • Begaliyev.Baxtiyor Atovulloyevich - katta o’qituvchi. 
  • Eshpo`latov Faxriddin Raimovich - katta o’qituvchi. 
  • Hazratqulov Asqar Karimovich - katta o’qituvchi. 
  • Xurramov Jasur Quyliyevich - katta o’qituvchi.
  • Shodiqulov Sirojiddin Maxmatqobilovich - katta o’qituvchi
  • Qahhorov Furqat Gadoyevich - katta o’qituvchi
  • Eshmatov G‘ayrat Egamberdiyevich - o’qituvchi.
  • Ochilov Rifat Quqonovich - o’qituvchi. 
  • Yomg‘irov G‘ofir Bobosharipovich o’qituvchi
  • Umarov Abdisaid Tog‘aymurodovich - o’qituvchi
  • Hakimov Dilshod Quqonovich - o’qituvchi
  • Umarov Ozod Temirovich - o’qituvchi
  • Karimov Bekzod - o’qituvchi
  • Safarov Anvar Safarovich - o’qituvchi
  • Xudoyberdiyev Baxtiyor - o’qituvchi
  • Ruziyev SHerzod Maxmadaliyevich - o’qituvchi
  • Bo‘riyev Kamol - o’qituvchi
  • Davronov Ernazar Orziyevich - o’qituvchi
  • Rahmonova Guliruh Ulashevna – o`qituvchi 

 

JoomShaper